Čierny francúzsky buldoček

Zaujímavé fakty, ktoré sa týkajú buldogov:

 1. Bulldog sa dostal do zoznamu najpopulárnejších plemien psov na svete, konkrétne na 5. miesto, podľa prieskumu American Kennel Club.
 2. Bulldog Butch bol členom posádky americkej námornej lode USS Leary, ktorá slúžila počas druhej svetovej vojny. Skôr však slúžil ako maskot, psychologická pomoc, priateľ, živá hravá duša na štyroch nohách.
 3. Podľa Guinnessovej knihy rekordov, najdlhšie zaznamenaný žijúci buldog bol Dami, ktorý žil vo Veľkej Británii a dožil sa veku 16 rokov a 4 mesiace.
 4. Mnoho buldogov má problémy s dýchaním kvôli svojmu krátkemu chrbtu a nosu. Preto je dôležité venovať im zvláštnu starostlivosť, pravidelné prehliadky a nepodceňovať prípadné zhoršenie stavu.
 5. V roku 2019 sa na medzinárodnej výstave psov v Londýne uskutočnila výstava buldogov, na ktorej sa zúčastnilo 1 106 buldogov a stala sa tak najväčšou výstavou buldogov na svete.
 6. Aj keď sú buldoci známi svojou odvahou, sú to tiež veľmi láskaví a oddaní psi, ktorí sa dobre hodia pre rodiny s deťmi.
 7. Známy buldog Uga I. bol považovaný za oficiálneho maskota tímu amerického futbalu University of Georgia Bulldogs. Bol to prvý buldog, ktorý získal túto úlohu v roku 1956 a odvtedy sa stalo tradíciou, že každý nasledujúci buldog Uga má rovnaké meno a titul. Mení sa len číslo. Pes, ktorý je tradične vo vlastníctve rodiny Sonnyho Seilera, v roku 2023 nesie označenie už ako Uga XI. A do úlohy maskota nastúpil ako 10 mesačný v apríli 2023. Je tak vlastne súčasťou najznámejšieho „buldočieho rodokmeňa“ v USA.

Bulldog prispel k vzniku ďalších plemien:

 • Boxer – vznikol krížením buldoga a staronemeckého boxera v Nemecku v 19. storočí.
 • Boston Teriér – vyšľachtený v USA v 19. storočí krížením buldoga a anglického bulteriéra.
 • Bull Teriér – prvýkrát vyšľachtený v Anglicku v 19. storočí krížením buldoga a teriéra.
 • Bullmastif – vznikol v Anglicku krížením buldoga a staroanglického mastifa.
 • Campeiro Bulldog – domáce plemeno psov vyvinuté v Brazílii krížením buldoga a iných plemien psov.