Odkiaľ sa vzal názov, ktorý jasne poukazuje na býka? Pri pohľade na dnešnú podobu britského alebo anglického buldočka je len ťažko uveriteľné, že toto plemeno má svojho predka v silných a odvážnych psoch, ktoré vynikali mrštnosťou, silou a odvahou. Hoci tieto vlastnosti plemeno stále má, mrštnosť mnohých anglických buldočkov už chýba. Predstava, že by dokázali unaviť, alebo oslabiť zúrivého býka, je málo pravdepodobná. Súčasné buldogy sú síce v rámci spoločného plemena nositeľmi základného mena buldog, ďalej sú však odlíšené práve šľachtiteľským úsilím.

Ako je to teda s názvom a pôvodom?

Názov „buldok“ sa skladá z dvoch slov – „bull“ a „dog“. „Bull“ znamená po anglicky býk a „dog“ pes. Tento názov odráža históriu a pôvod plemena, ktoré bolo pôvodne chované na lovenie a bojovanie s býkmi a inými zvieratami. Pôvodným účelom anglického buldoga bolo chytiť a držať býka, aby mohol byť zabitý alebo aspoň unavený. Býk môže byť nebezpečný. Mať preto nástroj, silného psa, ktorý by nevynikal len silou, ale aj útočnosťou a odvahou, aby sa vôbec býkovi postavil, malo svoju hodnotu.

Keďže anglický buldog bol pôvodne chovaný na útočenie na býkov a iné zvieratá, jeho názov zodpovedal jeho hlavnému účelu. Preto sa plemeno nazýva „buldog“, čo v preklade znamená „býčí pes“.

Francúzsky buldok má tiež v názve slovo „buldog“, pretože toto plemeno vzniklo krížením anglického buldoga s inými psami, vrátane teriérov. Pôvodný názov buldog mu však zostáva zachovaný pre dôležité podobnosti, rysy aj vlastnosti správania.