Najstaršia britská história

Historicky sa buldogy chovajú vo Veľkej Británii už po stáročia. Ich presný pôvod je však nejasný, pretože existuje viacero teórií o tom, ako sa toto plemeno vyvinulo. Jednou z teórií je, že buldogy sa vyvinuli z kríženia starých anglických buldogov a rôznych plemien buldočích bojových psov, ktoré boli populárne v 16. a 17. storočí.

buldok francúzsky

Buldog bol pôvodne používaný na boj s býkmi a medveďmi. V 19. storočí však boli tieto krvavé zábavy zakázané a buldoci sa začali chovať pre iné účely, ako napríklad pre lovecké a ochranárske účely. V tomto období sa začali vyvíjať rôzne varianty buldoga, ako napríklad anglický buldog a francúzsky buldog, ktoré sa stali populárnymi ako spoločenské psy.

Buldog vo Veľkej Británii dnes

Dnes je buldog stále veľmi obľúbeným plemenom vo Veľkej Británii a po celom svete. Existuje mnoho chovateľov, ktorí sa špecializujú na chov buldogov s cieľom zlepšiť ich zdravie a temperament. Je tiež záujmom, či možno z určitého uhlu pohľadu obeťou šľachtenia, keďže sa postupne historicky mení vzhľad niektorých typov psov a pridávajú sa určité ochorenia a zdravotné komplikácie.

Expanzia do Ameriky a Európy

Chov a výstavníctvo buldogov sa postupne rozšírilo aj do ďalších krajín po celom svete, vrátane USA a Európy. Počas 19. storočia sa buldoci začali šíriť do Európy a Severnej Ameriky, kde boli vytvorené prvé chovateľské kluby a organizované prvotné výstavy.

V USA vznikol prvý chovateľský klub pre buldoga v roku 1890, ktorý sa nazýval Bulldogs Club of America. Tento klub sa snažil podporovať chov kvalitných buldogov a zároveň zabezpečovať, aby boli chovatelia dodržiavajúci štandardy plemena. Neskôr vznikli ďalšie kluby, ako napríklad American Kennel Club (AKC), ktorý dohliadal na organizovanie výstav a viedol registrovanie plemena v USA. V súčasnosti je buldog populárnym domácim miláčikom a obľúbeným výstavným psom v USA.

Do Európy sa buldogy dostali už skôr, už v 18. storočí. V tejto dobe boli chované v domovine v Anglicku ako domáce psy a boli populárne v kruhoch aristokracie. Postupne sa ich popularita rozšírila aj do európskych krajín. Prevažne medzi šľachtou vo významných mestách a medzi mešťanmi našli popularitu. Vznikli aj prvé chovateľské kluby a organizované výstavy. V súčasnosti je Európa jedným z najväčších trhov pre buldogy a existuje množstvo chovateľských klubov, ktoré sa zameriavajú na chov buldogov a výstavníctvo, Slovensko nevynímajúc.