Buldog v umení: na známkach, obrazoch aj seriáloch

Nemecký ovčiak má bohatšie seriálové využitie, no ani anglický buldoček nie je celkom stratený. V umení sa buldog už prejavil v dávnejších dobách, rovnako ako v nedávnych.  Použili ho už neraz v rôznych detských filmoch, ako súčasť „sebranky“ v rôznych zvieracích seriáloch a svojho predstaviteľa má aj v rozprávke Pets – Život domácich maznáčikov 1 a 2.

V seriáloch

V americkom krimi seriáli Jake a tlusťoch (Jake and Fat Man), ktorý sa vysielal od 1987 do 1992 v USA a najbližšie nám bol vďaka vysielaniu českej TV Nova, bol práve tlusťoch William Conrad, kľúčový. Mal nezameniteľnú tvár a výraz, ktorý sa sám o sebe podobal na bulldoga. Niet divu, že mu filmári ako verného spoločníka a kolegu vybrali práve bulldoga. Azda nie je slávnejším seriálovým bulldogom, mimo toho, ktorý strážil malého syna v seriáli Tom a Jerry.

Spomínaný seriál si ľahko pripomenieme cez tento odkaz: https://www.imdb.com/title/tt0092381/

Vo výtvarnom umení

  • Predkovia pôvodného britského buldoga sú zachytený na starom vzácnom obraze z roku 1817 od Abrahama Coopera. Obraz sa volá Crib and Rosa.

Poštové známky buldog

  • Bulldog sa v rôznych svojich variantoch objavuje aj na poštových známkach. Existuje celý zástup krajín, ktoré obsiahli vo svojich známkových sériách rôzne rasy psov a bulldog britský, či francúzsky má medzi nimi tiež svoje zastúpenie. Sú takými napríklad známky z Malawi, Poľska, Djibouti, Gabonaise, Kyrgyzstanu, USA, Rumunska, Laosu, Kanady, Konga, Bieloruska, Ruska a opakovane aj Británie a celého Commonwealthu.

Odporúčané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *